Kako je dobro

Vabimo vas na planinski večer – potopisno predavanje Martina Štiglica po Norveški in Švedski. Predavanje bo v sredo, 17. februarja, on 18.05 v gostišču v gradu Vrbovec v Nazarjah.

Norveška (Kongeriket Norge) je dežela fjordov, ledenikov in Vikingov.

Poznamo jo tudi kot deželo ribičev in kitolovcev, pomorcev, osvajalcev in znamenitih raziskovalcev ter vrhunskih smučarjev. To je država visokega standarda, ki temelji na nafti in poceni ekološko pridelani elektriki.

Švedska (Konungariket Sverige) je prav tako domovina Vikingov, smučarskih tekov in lepe narave. Poznamo jo tudi po jeklarski industriji (švedsko jeklo), Volvu in nepozabni glasbeni skupini  ABBA.

Obe državi sta ustavni monarhiji z burno zgodovino, v kateri so veliko vlogo igrali Danci.

Zgodovinsko dokazani prvi smučarski tek na dolge proge sodi v leto 1521, ko je poznejši švedski kralj Vasa pretekel s svojimi vojaki med vstajo proti Dancem na smučeh kakšnih 90 km v ostrem tempu.

V spomin na ta dogodek prirejajo na Švedskem vsako leto tek od Salena do Moore (Vassaloppet), ki se ga udeleži več tisoč tekačev. (Wikipedija).