Vreme

Iz stare galerije

Elektronska obvestila

Plan izletov 2018

  JANUAR
- TOLSTI VRH
- SMUČANJE
  FEBRUAR
- ŽAVCARJEV VRH
  MAREC
- BEVKOV VRH
  APRIL
- MIRNA GORA
- SARDINIJA - ITALIJA
  MAJ
- GOLI VRH
  JUNIJ
- DRUŽINSKI IZLET
   ZA VSE GENERACIJE
- DRAŠKI VRH
  JULIJ
- TURSKA GORA
  AVGUST
- MANGART
  SEPTEMBER
- SMREKOVEC-RADUHA
   (2 dni)
  OKTOBER
- IZLET V NEZNANO
- ROBIJEV POHOD
  NOVEMBER
- KRAŠKI ROB-SOČERGA
  DECEMBER
- OSTROVRHARJEVA POT

Bilten društva

V nedeljo, 17. aprila 2016 se bomo odpravili skozi tunele na Skalnico (Sveto goro) nad Solkanom.

Dobimo se ob 6 uri pred planinsko sobo v Nazarjah in se odpeljemo priti Novi Gorici.

Pohod bomo pričeli v kraju Preval, se skozi rove iz I. svetovne vojne povzpeli na Skalnico (Sv. goro) in od tam nadaljevali proti Vodicam, kjer si bomo ogledali mavzolej generala Gonzage iz I. svetovne vojne in nato sestopili v vas Grgar. Domov bomo prispeli v večernih urah.

Čas hoje: 5 ur.

Zahtevnost: lahka tura.

Oprema: pohodna obutev, palice, vremenu primerna oblačila in ČELNA SVETILKA.

Malica in pijača iz nahrbtnika ali v restavraciji na Sveti gori.

Prevoz: avtobus.

Prijave sprejema Vera Slokan, po  tel. 051 417 740051 417 740 ali na vera.slokan@siol.net do četrtka, 14. aprila zvečer oziroma do zasedenosti avtobusa.

Vse podrobnosti in informacije ob prijavi.

Sveta gora (682m) je ena najpomembnejših romarskih poti v Sloveniji. Dviguje se med reko Sočo na zahodni strani in Grgarjem na vzhodni strani. Na vrhu stoji bazilika Marijinega vnebovzetja, proglašena 1906 leta. Sedanja cerkev je bila zgrajena  leta 1928 na mestu prejšnje, ki so jo Italijani porušili med 1. svetovno vojno.

Na tem mestu je cerkev stala že v 11. stoletju, porušili so jo Turki (leta 1470). Prva romarska cerkev je bila zgrajena v letih 1541-1544 na mestu, kjer naj bi se Marija leta 1539 prikazala pastirici Urški iz Grgarja. Sprejela je lahko kar 4-5 tisoč romarjev. V letih 1786-1793 je bila po odloku cesarja Jožefa II. opuščena in delno porušena.

Znamenitost cerkve je podoba Matere božje nad glavnim oltarjem.

Sveta gora se imenuje tudi Skalnica, ki je sicer ime vrha gore.

Brez komentarjev.