Vreme

Iz stare galerije

Elektronska obvestila

Plan izletov 2019

  JANUAR
- Pohod na Tolsti vrh
- Družinsko smučanje
  FEBRUAR
- Murovica – Cicelj
  MAREC
- Globočak – Čičer
  APRIL
- Hahlići
  MAJ
- Goli vrh
  JUNIJ
- Srednji vrh-Trupejevo podne-Vošca
- Tujina – Bosna
  JULIJ
- Visoki Kanin
  AVGUST
- Razor (2 dni)
  SEPTEMBER
- Tičarca – Zelnarca
  OKTOBER
- Izlet v neznano
- Robijev pohod
  NOVEMBER
- Levstikov pohod – od Litije do Čateža
  DECEMBER
- Kašna planina

Bilten društva

Društveni potep po Makedoniji (od 4. julija do 13. julija 2014), je v celoti uspel. Povzpeli smo se na tri od štirih načrtovanih znanih in atraktivnih dvatisočakov, si ogledali kulturne in naravne znamenitosti, makedonska mesta, obiskali številne zgodovinske kraje, spoznali tamkajšnje družbene, ekonomske in socialne razmere, ljudi ter njihovo hrano in pijačo.

Potovanja se je udeležilo 39 planincev, skoraj vsi so bili člani PD Nazarje. Izvedla ga je TA Balkanika (Renato in Biljana), ki je ob pomoči izkušenega makedonskega mednarodnega gorskega vodnika Ljubčeta (Ljubomir Kotevski), predsednika PD Korab, skrbela za to, da je vse potekalo tako, kot je bilo treba. Nenazadnje, vsi smo se vrnili zdravi in nepoškodovani (žulji ne štejejo), ter pridobili dobrega prijatelja – Ljubče je faca.

Planinski del izleta:

Golem (Veliki) Korab (2764 m) najvišji vrh Makedonije in Albanije, celodnevna tura, NP Mavrovo.

Orman (cca. 1200 m) namesto Jablanice oziroma njenega najvišjega vrha Crn kamen (2257 m) na meji z Albanijo, ker je bila cesta do izhodišča neprevozna. Sprehod skozi značilno submediteransko rastje na zaradi večstoletne paše izčrpanih tleh.

Magara (2200 m) najvišji vrh pogorja Galičica, NP Galićica. Pogled na Ohridsko in Prespansko jezero hkrati.

Pelister (2601 m) najvišji vrh pogorja Baba, NP Pelister.  Tretji najvišji vrh Makedonije. Prijeten vzpon skozi gozdove molike (Pinus peuce) in čudovit sprehod skozi ocvetličena travnata prostranstva mimo Pelisterskih oči (Malo in Veliko pelistersko jezero). Postanek pri koči – kopanje za junaka.

Vzpon na Vodno (1606 m), vrh nad Skopjem, priljubljen rekreativni cilj meščanov. Sprehod skozi gozdove in travnike ter spust v kanjon reke Treske. Plavanje za najpogumnejše.

Turistični del izleta:

Mavrovo jezero (potopljena cerkev, makedonsko Družmirje), samostan sv. Jovana Bigorodskega, ženski samostan sv. Georgija, zanimiv slap Duf (25 m) – hvala Ljubče, Vevčani, Struga, kjer potekajo znameniti Struški večeri poezije,  ŽPZ PD NZ (ženski pevski zbor PD Nazarje) je imel tam triurne vaje, med tem, ko smo čakali na popravilo avtobusa, Ohrid – Samuelova trdnjava, cerkev sv. Sofije, amfiteater, kjer je ŽPZ PD NZ izvedel kratek koncert, biseri, Gradišče – koliščarski muzej na jezeru, sv. Naum, antična Heraklea – Bitola, Skopje, …


Družabni del izleta:

Na vsakem vrhu smo po tradiciji razvili slovensko zastavo, zapeli himno in še nekaj planinskih pesmi. ŽPZ PD NZ je bil neuničljiv, zlasti ob koncu vsake ture, ko je moškemu delu potepa že zmanjkovalo sape. Planinski kankan je postal sestavni del sproščanja njihovih utrujenih mišic po sestopu.

Strokovni del izleta:

V Kavadarcih smo poizkusili nekaj njihovih vin (vodena degustacija)  in nato skoraj spraznili njihovo “industrijsko” prodajalno.

Operativni del izleta:

Uradni kletar potepa je opravil svojo nalogo po pričakovanjih odlično.


MD

Brez komentarjev.