Plan izletov 2019

- Tičarca – Zelnarca
- Levstikov pohod – od Litije do Čateža
- Kašna planina

Vabimo na potopisno predavanje Draga Kladnika o Patagoniji, Patagonija – gorata prostranstva tam daleč spodaj. Predavanje bo v sredo, 20. januarja ob 18.05 v gostišču v gradu Vrbovec.

Približno za petdeset Slovenij prostrano Patagonijo, ki se razprostira na skrajnem jugu Južne Amerike, si delita Argentina in Čile.

To je raznolika, v vzhodnem delu ravna, v zahodnem pa izrazito razgibana dežela, obdarjena s čudovitimi gorami, mogočnimi ledeniki in smaragdnimi jezeri.

Njeni najjužnejši predeli so le dobrih 1000 km oddaljeni od Antarktičnega polotoka, najbližjega dela Bele celine. Zaradi bližine svetovnega pola mraza in ker je tudi Patagonija sama izpostavljena hladnim zračnim gmotam iznad južnega Tihega oceana, je hladna, vetrovna in vremensko spremenljiva.

Zaradi redke poseljenosti velja za enega najmanj onesnaženih naseljenih delov našega planeta.

Vse to si bomo ogledali ob pohajkovanju po narodnih parkih Los Glaciares v Argentini, na območju v nebo kipečih granitnih stolpov Fitz Roy in Cerro Torre, ter Torres del Paine v Čilu.

Tam najjužnejše obronke Andov sestavljajo prekrasno oblikovani, četudi ne izjemno visoki vršaci.

Za konec se bomo sprehodili še po argentinskem glavnem mestu Buenos Airesu in se prepustili ritmom tamkaj nadvse priljubljenega tanga.

Razpored ostalih predavanj so lahko ogledate na tej povezavi.