Vreme

Iz stare galerije

Elektronska obvestila

Plan izletov 2019

  JANUAR
- Pohod na Tolsti vrh
- Družinsko smučanje
  FEBRUAR
- Murovica – Cicelj
  MAREC
- Globočak – Čičer
  APRIL
- Hahlići
  MAJ
- Goli vrh
  JUNIJ
- Srednji vrh-Trupejevo podne-Vošca
- Tujina – Bosna
  JULIJ
- Visoki Kanin
  AVGUST
- Razor (2 dni)
  SEPTEMBER
- Tičarca – Zelnarca
  OKTOBER
- Izlet v neznano
- Robijev pohod
  NOVEMBER
- Levstikov pohod – od Litije do Čateža
  DECEMBER
- Kašna planina

Bilten društva

V sredo, 3. februarja nam bo naša nova krajanka, geologinja Marta Svetina Veder približala daljnovzhodno državo Japonsko, kjer je živela in raziskovala dve leti. Predstavila nam bo svoj vzpon na Fujisan (3778 m), najvišjo goro Japonske.

Predavanje se bo tako kot vedno začelo ob 18.05 uri v gostišču v gradu Vrbovec v Nazarjah. Vabljeni!

Japonska (Nippon) – dežela vzhajajočega sonca – je država tradicionalnih vrednot (čaščenja češnjevih cvetov, oblikovanja ikebane in bonsaja) na eni strani in neizmernega napredka ter hitenja na drugi.

Japonska je tudi država nenehnih potresov in številnih vulkanov, kar 108 je aktivnih. Med nje spada tudi gora Fujisan, znana tudi kot Fuji Jama. Je del japonskih Alp na osrednjem otoku Honšu. S svojim razpoznavnim stožcem je eden od simbolov te otoške države.

Fujisan je za Japonce sveta gora in vir navdiha za mnoga umetniška dela. Zato jo je UNESCO leta 2013 uvrstil v inventar svetovne kulturne dediščine.

___

Doc. dr. Marta Svetina Veder izhaja iz Zavodenj iz Šaleške doline, sedaj živi na Dobrovljah pri Mozirju. V gradu Vrbovec v Nazarjah vodi podjetje, ki se ukvarja z ekološkim svetovanjem in podporo zdravju.

Po končani gimnaziji v Velenju je diplomirala, magistrirala in leta 1999 doktorirala iz geoloških znanosti. Usposabljala se je na Inštitutu “Jožef Stefan” v Ljubljani, Inštitutu za geokemijo okolja v Heidelbergu in Univerzi v Tokiu.

Bila je raziskovalka na področju ekologije na ERICu Velenje, direktorica Javne agencije za tehnološki razvoj RS, gostujoča raziskovalka na Univerzi v Tokiu, direktorica RCE – Razvojni center energija in zasebna raziskovalka.

Vodila in koordinirala je lokalne, nacionalne in mednarodne razvojno-raziskovalne projekte.

Od 2010 je predavateljica na Visoki šoli za varstvo okolja Velenje.
Je sodna izvedenka za varstvo okolja in geologijo.

Njena osebna bibliografija obsega številne izvirne znanstvene, strokovne in poljudne članke.

  • 1999: Geokemična študija vnosa kadmija v tla v Šaleški dolini, doktorska disertacija
  • 2004: Gajin kotiček − Zapisi pogovorov o okoljevarstvu v Šaleški dolini
  • 2010: Raziskava kadmija v padavinah, tleh in rastlinah Šaleške doline, znanstvena monografija

Brez komentarjev.